Fine Print
← Cream cheese
B85

Philadelphia Original Cream Cheese (block)

Philadelphia · Block1 gum type

1 gum type (carob/locust bean).

Grade

BFull check

−15 points

Vegetarian-friendly. No animal-derived rennet, enzymes or meat/fish listed.

Ingredients, in label order

Explain every ingredient
  • Pasteurized milk and cream — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.
  • salt — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.
  • carob bean gum — Red flag. Gum/stabilizer (carob/locust bean). Thickens a cream cheese that wasn't cultured or drained long enough to hold its shape.
  • cheese culture — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.

Score breakdown

Starting score100
1 gum type (carob/locust bean)−15
Score85 → B

Where to buy

StoreSizePricePer oz
Walmart16 oz$4.86$0.30/oz
Target16 oz$5.19$0.32/oz
Target8 oz$2.99$0.37/oz
Ralphs16 oz$7.29$0.46/oz
Ralphs8 oz$4.79$0.60/oz

Shopper notes

  • The simplest mainstream block: one gum, no preservative.
  • Same block costs $2.99 at Target and $4.79 at Ralphs.