Fine Print
← Cream cheese
C73

Philadelphia Neufchâtel (⅓ less fat)

Philadelphia · Neufchâtel / reduced fat3 gum types

3 gum types (xanthan, carob/locust bean, guar).

Grade

CFull check

−27 points

Vegetarian-friendly. No animal-derived rennet, enzymes or meat/fish listed.

Ingredients, in label order

Explain every ingredient
  • Pasteurized milk and cream — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.
  • salt — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.
  • xanthan gum — Red flag. Gum/stabilizer (xanthan). Thickens a cream cheese that wasn't cultured or drained long enough to hold its shape.
  • carob bean gum — Red flag. Gum/stabilizer (carob/locust bean). Thickens a cream cheese that wasn't cultured or drained long enough to hold its shape.
  • guar gum — Red flag. Gum/stabilizer (guar). Thickens a cream cheese that wasn't cultured or drained long enough to hold its shape.
  • cheese culture — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.

Score breakdown

Starting score100
3 gum types (xanthan, carob/locust bean, guar)−27
Score73 → C

Where to buy

StoreSizePricePer oz
Target16 oz$5.19$0.32/oz
Walmart8 oz$2.98$0.37/oz
Target8 oz$2.99$0.37/oz
Ralphs8 oz$4.79$0.60/oz

Shopper notes

  • Ralphs labels this “Low Fat Brick.” Taking fat out means adding gums: three here, versus one in the regular Philly block.