Fine Print
← Cream cheese
D63

Philadelphia Reduced Fat Cream Cheese Spread (⅓ less fat)

Philadelphia · Neufchâtel / reduced fat2 gum types · Preservative · Whey protein concentrate · Vitamin A palmitate

2 gum types (carob/locust bean, guar), plus preservative, whey protein concentrate and vitamin a palmitate.

Grade

DFull check

−37 points

Vegetarian-friendly. No animal-derived rennet, enzymes or meat/fish listed.

Ingredients, in label order

Explain every ingredient
  • Pasteurized milk and cream — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.
  • whey protein concentrate — Watch. Whey protein concentrate: added milk protein that firms the texture. Not in traditional cream cheese.
  • salt — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.
  • carob bean gum — Red flag. Gum/stabilizer (carob/locust bean). Thickens a cream cheese that wasn't cultured or drained long enough to hold its shape.
  • guar gum — Red flag. Gum/stabilizer (guar). Thickens a cream cheese that wasn't cultured or drained long enough to hold its shape.
  • natamycin (a natural mold inhibitor) — Red flag. Natamycin: an antifungal preservative. Labeled “natural,” but it's there to extend shelf life.
  • vitamin A palmitate — Watch. Vitamin A palmitate: added back after fat is reduced.
  • cheese culture — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.

Score breakdown

Starting score100
2 gum types (carob/locust bean, guar)−21
Preservative−9
Whey protein concentrate−5
Vitamin A palmitate−2
Score63 → D

Where to buy

StoreSizePricePer oz
Target16 oz$6.19$0.39/oz
Target8 oz$3.49$0.44/oz
Ralphs8 oz$4.49$0.56/oz