Fine Print
← Cream cheese
C76

Philadelphia Original Cream Cheese Spread (tub)

Philadelphia · Spread1 gum type · Preservative

1 gum type (guar), plus preservative.

Grade

CFull check

−24 points

Vegetarian-friendly. No animal-derived rennet, enzymes or meat/fish listed.

Ingredients, in label order

Explain every ingredient
  • Pasteurized milk and cream — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.
  • salt — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.
  • guar gum — Red flag. Gum/stabilizer (guar). Thickens a cream cheese that wasn't cultured or drained long enough to hold its shape.
  • natamycin (a natural mold inhibitor) — Red flag. Natamycin: an antifungal preservative. Labeled “natural,” but it's there to extend shelf life.
  • cheese culture — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.

Score breakdown

Starting score100
1 gum type (guar)−15
Preservative−9
Score76 → C

Where to buy

StoreSizePricePer oz
Target16 oz$6.19$0.39/oz
Target8 oz$3.49$0.44/oz
Ralphs16 oz$8.49$0.53/oz
Ralphs12 oz$6.49$0.54/oz
Ralphs8 oz$4.49$0.56/oz

Shopper notes

  • The front says “no artificial preservatives.” Natamycin is a preservative, just classed as natural.
  • Reformulated: an older Philly listing still on Kroger's site shows three gums, whey and sorbic acid. Check the tub you buy.