Fine Print
← Cream cheese
D47

Philadelphia Original Whipped Cream Cheese

Philadelphia · Whipped3 gum types · Modified starch · Preservative · Whey protein concentrate · Added acid · Vitamin A palmitate

3 gum types (guar, xanthan, carob/locust bean), plus modified starch, preservative, whey protein concentrate, added acid and vitamin a palmitate.

Grade

DFull check

−53 points

Vegetarian-friendly. No animal-derived rennet, enzymes or meat/fish listed.

Ingredients, in label order

Explain every ingredient
  • Pasteurized milk and cream — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.
  • skim milk — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.
  • whey protein concentrate — Watch. Whey protein concentrate: added milk protein that firms the texture. Not in traditional cream cheese.
  • modified food starch — Red flag. Modified starch: a cheap thickener that replaces real cheese body.
  • salt — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.
  • guar gum — Red flag. Gum/stabilizer (guar). Thickens a cream cheese that wasn't cultured or drained long enough to hold its shape.
  • xanthan gum — Red flag. Gum/stabilizer (xanthan). Thickens a cream cheese that wasn't cultured or drained long enough to hold its shape.
  • carob bean gum — Red flag. Gum/stabilizer (carob/locust bean). Thickens a cream cheese that wasn't cultured or drained long enough to hold its shape.
  • lactic acid — Watch. Added acid, used for tang instead of longer culturing.
  • vitamin A palmitate — Watch. Vitamin A palmitate: added back after fat is reduced.
  • natamycin (a natural mold inhibitor) — Red flag. Natamycin: an antifungal preservative. Labeled “natural,” but it's there to extend shelf life.
  • cheese culture — Core cream cheese. Core cream cheese ingredient.

Score breakdown

Starting score100
3 gum types (guar, xanthan, carob/locust bean)−27
Modified starch−8
Preservative−9
Whey protein concentrate−5
Added acid−2
Vitamin A palmitate−2
Score47 → D

Where to buy

StoreSizePricePer oz
Target12 oz$5.69$0.47/oz
Target8 oz$3.99$0.50/oz
Ralphs12 oz$6.99$0.58/oz
Ralphs8 oz$4.99$0.62/oz

Shopper notes

  • Whipping adds air, so a “8 oz” tub holds less cheese by volume than you'd think. Trader Joe's whipped does it without starch or preservative.