Fine Print
← Neem toothpaste
A99

Tea Tree Oil & Neem Toothpaste, Wintergreen

Desert Essence · US natural brandsFluoride-freeSLS-freeCertifiedWatch-outSold out at brandNeem: 10th of 11 (just before sea salt)

Short, clean list, but neem is second to last despite being in the name. Pick Cinnamint for more neem.

Grade

AFull check
AEvidence only

−3 from preference · +2 bonus

Trace neem. Neem is named on the pack but sits at 10th of 11 (just before sea salt).

Ingredients, in label order

Explain every ingredient
  • Calcium carbonate — Good. Gentle mineral cleaner.
  • glycerin (plant) — Neutral. Base: keeps the paste moist.
  • water — Neutral. Base: keeps the paste moist.
  • melaleuca alternifolia (tea tree) leaf water — Neutral. Base: keeps the paste moist.
  • sodium lauroyl sarcosinate — Neutral. Mild foaming agent (not SLS).
  • carrageenan (plant) — Watch. Seaweed thickener. Gut-inflammation concerns come from food and animal studies, not toothpaste; weak evidence.
  • gaultheria procumbens (wintergreen) leaf oil — Neutral. Named plant oil or flavor compound. Fully disclosed.
  • sodium bicarbonate (baking soda) — Good. Gentle mineral cleaner.
  • melaleuca alternifolia (tea tree) leaf oil — Neutral. Named plant oil or flavor compound. Fully disclosed.
  • melia azadirachta extract (neem) — Good. Neem (Azadirachta indica): the reason for the category. Lab studies show it inhibits cavity bacteria; clinical plaque/gum evidence is small and short-term.
  • sea salt (maris sal) — Neutral. Common toothpaste ingredient.

Watch-outs

  • Neem in the name, not much in the tubeNeem is 10th of 11 ingredients, just before sea salt.
  • Sold outSold out on desertessence.com on Sep 28.
  • Reformulated for the betterOlder labels used sodium coco sulfate; the current one uses milder sodium lauroyl sarcosinate.
  • Possible shrinkflationA 2021 listing shows a 7 oz tube; today's is 6.25 oz. One source only.

Score breakdown

Starting score100
Carrageenan−3
Verified seal: Non-GMO Project, Leaping Bunny, B Corp+2
Score99 → A

Where to buy

StoreSizePricePer oz
Sproutsnot confirmed6.25 oz$7.49$1.20/oz
Brand sitenot confirmed6.25 oz$8.99$1.44/oz
Ralphsnot confirmed6.25 oz$9.99$1.60/oz

Shopper notes

  • Wintergreen oil is methyl salicylate: keep away from young children and people who avoid aspirin.