Fine Print
← Neem toothpaste
A99

Botanique Complete Care Toothpaste (Mint, Peppermint, Spearmint, Cinnamon)

Himalaya · US natural brandsFluoride-freeSLS-freeWatch-outNeem: 16th of 22

The easiest clean neem paste to find in store: xylitol-rich, SLS- and carrageenan-free, with a small amount of neem.

Grade

AFull check
AEvidence only

−1 from preference

Real neem. Neem on the label: 16th of 22.

Ingredients, in label order

Explain every ingredient
  • Water (aqua) — Neutral. Base: keeps the paste moist.
  • Calcium Carbonate — Good. Gentle mineral cleaner.
  • Xylitol — Good. Xylitol: sugar alcohol that cavity bacteria can't use. Supportive evidence.
  • Vegetable Glycerin (from vegetable oils) — Neutral. Base: keeps the paste moist.
  • Silica — Neutral. Silica: standard polishing agent.
  • Lauryl Glucoside (from coconut oil) — Neutral. Mild foaming agent (not SLS).
  • Stevia Rebaudiana (stevia) Extract — Neutral. Plant-derived sweetener.
  • Xanthan Gum — Neutral. Plant thickener.
  • Flavor (from essential oils and botanicals) — Neutral. Flavor said to come from essential oils and botanicals, but the oils aren't named.
  • Sodium Bicarbonate — Good. Gentle mineral cleaner.
  • Sodium Cocoyl Glutamate & Disodium Cocoyl Glutamate (from amino acids and vegetable oil) — Neutral. Mild foaming agent (not SLS).
  • Organic Menthol (from peppermint leaves) — Neutral. Named plant oil or flavor compound. Fully disclosed.
  • Sodium Chloride — Neutral. Common toothpaste ingredient.
  • Zinc Citrate — Neutral. Common toothpaste ingredient.
  • Thymol (from thyme leaf oil) — Neutral. Named plant oil or flavor compound. Fully disclosed.
  • Organic Melia Azadirachta (neem) Leaf Extract — Good. Neem (Azadirachta indica): the reason for the category. Lab studies show it inhibits cavity bacteria; clinical plaque/gum evidence is small and short-term.
  • Organic Punica Granatum (pomegranate) Fruit Extract — Neutral. Plant ingredient.
  • Organic Embelia Ribes (vidanga) Fruit Extract — Neutral. Plant ingredient.
  • Organic Terminalia Bellerica (belleric myrobalan) Fruit Extract — Neutral. Plant ingredient.
  • Organic Phyllanthus Emblica (amla) Fruit Extract — Neutral. Plant ingredient.
  • Organic Terminalia Chebula (chebulic myrobalan) Fruit Extract — Neutral. Plant ingredient.
  • Organic Acacia Arabica (Indian gum arabic tree) Bark Extract — Neutral. Plant thickener.

Watch-outs

  • Same name, different pasteHimalaya also sells a 6.17 oz "Complete Care Neem & Pomegranate" with SLS, saccharin and titanium dioxide. Check for "Botanique" and 5.29 oz.
  • Neem-washing (mild)Listing titles say "with Xylitol & Neem", while neem sits 16th of 22.
  • Listing errorAmazon lists "Active ingredient: triclosan" even though the paste is triclosan-free.

Score breakdown

Starting score100
Flavor (from unnamed essential oils)−1
Score99 → A

Where to buy

StoreSizePricePer oz
Walmart5.29 oz$7.49$1.42/oz
Target5.29 oz$7.49$1.42/oz
Brand site5.29 oz$7.49$1.42/oz
Sproutsnot confirmed5.29 oz$7.49$1.42/oz

Shopper notes

  • Sep 28 direct check: in stock on the brand site ($7.49, 4-pack $24.99), Walmart ($7.49) and Target (Cinnamon, $7.49). Kroger's product page has been removed.
  • Neem is a minor extract; buy it for the clean base, not for a big neem dose.
  • Walgreens has dropped it online.