Fine Print
← Neem toothpaste
A96

Botanique Neem & Pomegranate Toothpaste

Himalaya · US natural brandsFluoride-freeSLS-freeWatch-outIn stock at brandNeem: 16th of 22

Clean, cheap and widely stocked; neem is in the name but low on the list, and it adds carrageenan.

Grade

AFull check
AEvidence only

−4 from preference

Real neem. Neem on the label: 16th of 22.

Ingredients, in label order

Explain every ingredient
  • Vegetable Glycerin (from Vegetable Oils) — Neutral. Base: keeps the paste moist.
  • Xylitol — Good. Xylitol: sugar alcohol that cavity bacteria can't use. Supportive evidence.
  • Water (Aqua) — Neutral. Base: keeps the paste moist.
  • Hydrated Silica — Neutral. Silica: standard polishing agent.
  • Calcium Carbonate — Good. Gentle mineral cleaner.
  • Lauryl Glucoside (from Coconut Oil) — Neutral. Mild foaming agent (not SLS).
  • Disodium N-Cocoyl-L-Glutamate (from Amino Acids and Vegetable Oil) — Neutral. Mild foaming agent (not SLS).
  • Stevia Rebaudiana (Stevia) Extract — Neutral. Plant-derived sweetener.
  • Flavor (from Essential Oils and Botanicals) — Neutral. Flavor said to come from essential oils and botanicals, but the oils aren't named.
  • Potassium Sorbate — Neutral. Common toothpaste ingredient.
  • Menthol (from Peppermint Leaves)* — Neutral. Named plant oil or flavor compound. Fully disclosed.
  • Chondrus Crispus (Carrageenan) — Watch. Seaweed thickener. Gut-inflammation concerns come from food and animal studies, not toothpaste; weak evidence.
  • Xanthan Gum — Neutral. Plant thickener.
  • Sodium Chloride (Sea Salt) — Neutral. Common toothpaste ingredient.
  • Thymol (from Thyme Leaf Oil) — Neutral. Named plant oil or flavor compound. Fully disclosed.
  • Azadirachta Indica (Neem) Leaf Extract* — Good. Neem (Azadirachta indica): the reason for the category. Lab studies show it inhibits cavity bacteria; clinical plaque/gum evidence is small and short-term.
  • Punica Granatum (Pomegranate) Fruit Extract* — Neutral. Plant ingredient.
  • Terminalia Chebula (Chebulic Myrobalan) Fruit Extract* — Neutral. Plant ingredient.
  • Terminalia Bellerica (Belleric Myrobalan) Fruit Extract* — Neutral. Plant ingredient.
  • Phyllanthus Emblica (Amla) Fruit Extract* — Neutral. Plant ingredient.
  • Embelia Ribes (Vidanga) Fruit Extract* — Neutral. Plant ingredient.
  • Acacia Arabica (Indian Gum Arabic Tree) Bark Extract* — Neutral. Plant thickener.

Watch-outs

  • Same name family, different pasteDon't confuse it with the 6.17 oz "Complete Care Neem & Pomegranate", which has SLS and saccharin.
  • Marketplace markupSome Amazon listings run about $22 per tube. Buy only when sold by Amazon or the Himalaya store.
  • Neem in the name, not much in the tubeNeem is 16th of 22.

Score breakdown

Starting score100
Carrageenan−3
Flavor (from unnamed essential oils)−1
Score96 → A

Where to buy

StoreSizePricePer oz
Brand site5.29 oz$7.49$1.42/oz
Sproutsnot confirmed5.29 oz$7.49$1.42/oz
Walmart5.29 oz$8.18$1.55/oz

Shopper notes

  • The brand's 4-pack is $24.99 ($1.18/oz). A 0.74 oz travel size also exists.