Fine Print
← Neem toothpaste
A99

Botanique Whitening Complete Care Toothpaste (Mint, Peppermint)

Himalaya · US natural brandsFluoride-freeSLS-freeWatch-outIn stock at brandNeem: 17th of 25

Complete Care plus pineapple and papaya enzymes for surface stains; same clean base, same small neem dose.

Grade

AFull check
AEvidence only

−1 from preference

Real neem. Neem on the label: 17th of 25.

Ingredients, in label order

Explain every ingredient
  • Calcium Carbonate — Good. Gentle mineral cleaner.
  • Xylitol — Good. Xylitol: sugar alcohol that cavity bacteria can't use. Supportive evidence.
  • Aqua — Neutral. Base: keeps the paste moist.
  • Glycerin (From Vegetable Oils) — Neutral. Base: keeps the paste moist.
  • Silica — Neutral. Silica: standard polishing agent.
  • Lauryl Glucoside (From Coconut Oil) — Neutral. Mild foaming agent (not SLS).
  • Stevia Rebaudiana (Stevia) Extract — Neutral. Plant-derived sweetener.
  • Xanthan Gum — Neutral. Plant thickener.
  • Aroma (From Essential Oils & Botanicals) — Neutral. Flavor said to come from essential oils and botanicals, but the oils aren't named.
  • Sodium Bicarbonate — Good. Gentle mineral cleaner.
  • Sodium Cocoyl Glutamate — Neutral. Mild foaming agent (not SLS).
  • Disodium Cocoyl Glutamate (From Amino Acids And Vegetable Oil) — Neutral. Mild foaming agent (not SLS).
  • Menthol (From Mint Leaves)* — Neutral. Named plant oil or flavor compound. Fully disclosed.
  • Sodium Chloride (From Seawater) — Neutral. Base: keeps the paste moist.
  • Zinc Citrate — Neutral. Common toothpaste ingredient.
  • Thymol — Neutral. Named plant oil or flavor compound. Fully disclosed.
  • Melia Azadirachta (Neem) Leaf Extract* — Good. Neem (Azadirachta indica): the reason for the category. Lab studies show it inhibits cavity bacteria; clinical plaque/gum evidence is small and short-term.
  • Bromelain (From Pineapple) — Neutral. Common toothpaste ingredient.
  • Punica Granatum (Pomegranate) Fruit Extract* — Neutral. Plant ingredient.
  • Embelia Ribes (Vidanga) Fruit Extract* — Neutral. Plant ingredient.
  • Terminalia Chebula (Chebulic Myrobalan) Fruit Extract* — Neutral. Plant ingredient.
  • Terminalia Bellerica (Belleric Myrobalan) Fruit Extract* — Neutral. Plant ingredient.
  • Phyllanthus Emblica (Amla) Fruit Extract* — Neutral. Plant ingredient.
  • Acacia Arabica (Indian Gum Arabic Tree) Stem Bark Extract* — Neutral. Plant thickener.
  • Papain (From Papaya) — Neutral. Common toothpaste ingredient.

Watch-outs

  • Neem-washing (mild)Marketed "with Xylitol & Neem"; neem is 17th of 25.

Score breakdown

Starting score100
Flavor (from unnamed essential oils)−1
Score99 → A

Where to buy

StoreSizePricePer oz
Brand site5.29 oz$7.49$1.42/oz
Target5.29 oz$7.49$1.42/oz
Whole Foodsnot confirmed5.29 oz$7.99$1.51/oz

Shopper notes

  • Peppermint is $7.99 at Sprouts.